Stres może skutecznie obniżać jakość życia, wywołać u kogoś depresję i obniżyć produktywność. Zwłaszcza, gdy nie jest to pojedynczy incydent, a chroniczne napięcie.

Są ludzie, którzy reagują na stres bardzo gniewnie. Będą nadmiernie sfrustrowani do tego stopnia, że ​​nie będą w stanie zrobić nic innego. Wpłynie to na ich relacje z członkami rodziny, a nawet z przyjaciółmi i współpracownikami. Ci ludzie będą wydawać się bardzo drażliwi i wrażliwi. Będą mieli bardzo silną reakcję emocjonalną, nawet przy niewielkiej prowokacji. Jedną z najczęstszych reakcji na stres są wybuchy złości.

Są też ludzie, którzy reagują na stres, stając się bardzo wycofanymi. Nazywa się to czasem „uczuciem”. Człowiek nie będzie już podekscytowany niczym w swoim życiu. Mogą nawet przestać robić rzeczy, które wcześniej lubiły.  Taka osoba może wydawać się smutna i posępna. Nie będą otwierać się na swoje problemy, a zamiast tego mogą faktycznie odciąć się od innych ludzi.

Inni ludzie reagują na stres pozornie bardzo spokojnie na powierzchni. Mogą wydawać się ciche i nie robić nic niezwykłego. Jednak w środku nie ma spokoju. To jest jak połączenie dwóch powyższych odpowiedzi. Zamykają się i jednocześnie doświadczają wewnętrznego zamętu. Ich umysły mogą być niespokojne, chociaż może to nie przejawiać się w ich działaniach.

Objawy stresu: Objawy psychologiczne

Może to być zapominanie. Może również obejmować niemożność skoncentrowania się na jakimkolwiek zadaniu nawet przez krótki czas. Osoba może również zacząć dokonywać irracjonalnych osądów i dokonywać złych wyborów w życiu. Może się to zdarzyć nawet ludziom, którzy zwykle wydają się być bardzo rozsądni. Osoba może również wydawać się stale zaniepokojona i smutna. Będą mieć bardzo negatywne nastawienie i mogą być pesymistycznie nastawieni do życia. Ta osoba będzie również stale zamyślona. Umysł nie będzie zbytnio odpoczywał z powodu gonitw myśli.

Objawy emocjonalne

Stres wpłynie również na emocje danej osoby. Mogą zacząć mieć regularne wahania nastroju, być porywczym i bardzo drażliwym. Mogą być również stale poruszeni i niezrelaksowani. Człowiek zacznie czuć się przytłoczony życiem i obowiązkami. Ta osoba może również zacząć czuć się samotna, nawet jeśli tak nie jest. Poczują się również tak, jakby inni ich wyobcowali. Osoba zestresowana będzie bardzo nieszczęśliwa. Mogą też mieć depresję. Ciągłe rozdrażnienie może być objawem stresu.

Objawy fizyczne

Stres zwykle odbija się na czyimś ciele. Niektóre z prawdopodobnych objawów fizycznych obejmują losowe lub przewlekłe bóle i bóle. Może również powodować częste przeziębienia. Osoba może mieć również zaparcia i biegunkę. Mogą również doświadczać zawrotów głowy i nudności. Stres może również przyspieszyć bicie serca i sprawić, by ktoś poczuł ból w klatce piersiowej. Stres powoduje, że osoba traci zainteresowanie seksem.

Objawy behawioralne

Stres z pewnością wpłynie na zmianę zachowań człowieka. Może to spowodować ich utratę lub nabrać apetytu. Może również powodować bezsenność, chociaż inni ludzie często dużo śpią, gdy są zestresowani. Osoba może świadomie lub nieświadomie zacząć izolować się od innych. Stres może sprawić, że dana osoba zacznie zaniedbywać swoje obowiązki w pracy lub nawet w domu.

Osoba może również zwrócić się w stresie w kierunku narkotyków, alkoholu lub palenia papierosów jako strategii ucieczki. Stres może również powodować nerwowość i niepokój, powodując paranoję lub niezdolność do siedzenia w miejscu. W przypadku zauważenia takich objawów, czym prędzej powinniśmy udać się do psychologa.