Jeśli mieszkasz z osobą, która cierpi na depresję, może być ci trudno wiedzieć, jak najlepiej ją wspierać. Oto kilka wskazówek:

  1. Bądź cierpliwy i wyrozumiały. Depresja może być bardzo trudna do pokonania, a Twoja ukochana osoba może nie zawsze być w stanie przekazać Ci to, czego potrzebuje. Bądź przy niej i daj jej znać, że jesteś gotów wysłuchać i pomóc w każdy możliwy sposób.
  2. Pomóż mu trzymać się planu leczenia. Jeśli Twoja ukochana osoba chodzi do terapeuty i/lub przyjmuje leki na depresję, pomóż jej trzymać się terminów spotkań i przyjmować leki zgodnie z zaleceniami.
  3. Zachęcaj do stosowania zdrowych mechanizmów radzenia sobie. Pomóż bliskiej osobie znaleźć zdrowe sposoby radzenia sobie z depresją, takie jak ćwiczenia, pisanie dziennika lub rozmowa z przyjaciółmi. Unikaj niezdrowych mechanizmów radzenia sobie, takich jak nadużywanie alkoholu lub narkotyków.
  4. Bądź pozytywną siłą w ich życiu. Depresja może sprawić, że osoba czuje się beznadziejnie i negatywnie. Pomóż bliskiej osobie skupić się na pozytywnych rzeczach w jej życiu i sam bądź pozytywną siłą.
  5. W razie potrzeby poszukaj profesjonalnej pomocy. Jeśli masz trudności z radzeniem sobie z depresją bliskiej osoby lub jeśli jej depresja jest poważna, być może będziesz musiał poszukać profesjonalnej pomocy. Może to być terapia dla ciebie lub terapia rodzinna.

W razie konieczności skonsultowania zapraszamy do jednej z Warszawskich poradni Psychoklinika.pl gdzie przyjmuje lekarz psychiatra i psychoterapeuta.