Poznaj Hipnozę

Hipnoza jest używana jako technika komunikacji z umysłem podświadomym - który jest odpowiedzialny za nasze reakcje emocjonalne, codzienne nawyki i schematy zachowań.


Funkcjonując każdego dnia, wiesz o tym, że masz swoje ciało: możesz go dotknąć i czujesz, że jest na swoim miejscu. Twój mózg jest również fizyczny, tylko jego sprawdzenie wymaga już bardziej skomplikowanego procesu, np. wykonania prześwietlenia lub rezonansu. Używasz również umysłu, jednak jest to rzecz niefizyczna. Jest to coś wyjątkowego, co wyróżnia gatunek ludzki od innych zwierząt, czyniąc go jedynym w swoim rodzaju.

W celu zrozumienia hipnozy musisz zrozumieć tzw. model działania umysłu wg Geralda Keina, który zakłada, że są trzy części naszego umysłu, gdzie każda z nich wykonuje bardzo ważne dla nas zadania:

Umysł Świadomy – odpowiada za naszą umiejętność logicznego myślenia, racjonalizowania zachowań, pamięć roboczą oraz za naszą silną wolę.

Jego używanie wymaga poświęcania przez nas energii - jest jak mięsień. Zbyt długie bądź intensywne używanie tej części potrafi być męczące.

Umysł Podświadomy – kontroluje nasze reakcje automatyczne, czyli wszystko to, co dzieje się 'jakby samemu', 'nawykowo', definiuje nasze rutynowe czynności.

Zapisane są tutaj wszystkie schematy zachowań i reakcji, uwarunkowane w nas przez dotychczasowe doświadczenie oraz osoby, które wywierały na nas wpływ.

Umysł Nieświadomy – odpowiada on za funkcje fizjologiczne naszego ciała oraz układ odpornościowy: czyli wszystkie procesy zachodzące na poziomie fizycznym.

Jak działa hipnoza?

Hipnoza działa w oparciu o zasady funkcjonowania umysłu: świadomego, podświadomego i nieświadomego.

Hipnoza umożliwia m.in. komunikacje z umysłem podświadomym, który odpowiada za nasze nawyki, emocje i myśli, kontrolujące około 40%-45%* naszych zachowań każdego dnia. [*Charles Duhigg: The Power of Habit(2014)]

Działanie hipnozy zaczyna się od momentu, gdy hipnotyzer (jest to przewodnik, który ma na celu prowadzenie osoby hipnotyzowanej), poprzez odpowiednie ćwiczenia, zadania i sugestie prowadzi Cię do stanu tzw. transu hipnotycznego.

Trans hipnotyczny jest to moment, gdy jest nawiązana komunikacja z głębszymi częściami naszego umysłu, dzięki czemu sugestie są akceptowane i realizowane w sposób o wiele prostszy i niewymagający wysiłku.

Pomyśl o hipnozie jak o sposobie, na pozbycie się całego sztabu sekretarek i pośredników, przez których musisz się przebijać za każdym razem, gdy chcesz porozmawiać z dyrektorem w dużej firmie.

Będąc w stanie transu hipnotycznego, masz o wiele większą kontrolę nad wszystkim: jesteś o wiele bardziej uważny i skoncentrowany, wszystko kontrolujesz i pamiętasz. W tym momencie, poprzez odpowiednie sugestie i narzędzia terapeutyczne, jest możliwe odkrycie niekorzystnych programów wewnątrz nas i ich permanentna zmiana.

Cały proces hipnozy polega na współpracy pomiędzy hipnotyzerem a osobą hipnotyzowaną. Ta praca skutkuje nawiązaniem komunikacji z podświadomością oraz wywarciem konkretnego wpływu na nią - czy to jest terapeutyczna zmiana, czy realizacja sugestii mających przynieść efekt np. rozrywkowy, zależy od celu współpracy. Wszystko to, nazywamy hipnotyzowaniem.

Postrzeganie hipnozy jako formy manipulacji bądź też kontroli nad drugim człowiekiem wiąże się z niezrozumieniem zasad jej działania. Kiedyś, zjawisko niewytłumaczone, współcześnie zostało poznane i jest naukowo badane.

Początki hipnozy, jaką znamy, wbrew pozorom zaczęły się od medycyny konwencjonalnej: gdy była używana przez lekarzy np. podczas Amerykańskiej Wojny Secesyjnej i w salach operacyjnych, jako technika znieczulania i uśmierzania bólu.

Hipnoza współczesna została uznana i zatwierdzona przez organizacje badawczo naukowe (American Medical Association, 1958), jak i kościół katolicki (Dekret zatwierdzający hipnozę przez Papieża, 1956) jako narzędzie do wykorzystania w pracy psychoterapeutycznej i medycynie.

Najczęstsze pytania dotyczące hipnozy

Hipnoza wywołuje wiele emocji. Jeżeli chcesz skorzystać z hipnozy profesjonalnej, której skuteczność i Twój komfort pracy jest zależny od zrozumienia zasad jej funkcjonowania, poniżej znajdzież odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania przez moich klientów:

Czy podczas hipnozy zasnę lub nie będę niczego pamiętać?

W hipnozie zawsze wszystko pamiętasz i nigdy nie zasypiasz.

W trakcie trwania spotkania, musisz być uważny i skoncentrowany, by podążać za wskazówkami hipnotyzera i aktywnie realizować jego sugestie. Zaleca się wypicie dobrej kawy lub napoju energetycznego przed spotkaniem.

Czy jestem podatny na hipnozę?

Podatność na hipnozę oznacza chęć do współpracy w określonym celu.

Jeżeli otwarcie i szczerze chcesz współpracować z hipnotyzerem, we wcześniej ustalonym celu, współpraca odbędzie się bez przeszkód. Jeżeli nie chcesz wykonać konkretnych ćwiczeń lub sugestii, oznacza to brak tej współpracy i brak hipnozy.

Czy w hipnozie mogę utknąć?

W hipnozie nie można utknąć.

Hipnoza polega na wzajemnej współpracy - jeżeli nie jesteś zadowolony z jej przebiegu lub też chcesz po prostu skończyć, wystarczy jedna Twoja myśl i natychmiast możesz przerwać proces.

Hipnoza to techniki manipulacji! - widziałem w telewizji, jak...

W filmach, książkach czy też na scenie - zadaniem hipnozy jest wywołanie emocji i rozrywka.

Tutaj trzeba się zastanowić, czy wszystko, co widzimy w telewizji, jest prawdziwe? Pokazy hipnozy i jej wątek w filmach rozrywkowych, mają za zadanie bawić i cieszyć publiczność - dlatego też sprawia to wrażenie, jakby oni oddali władzę nad sobą. Jeśli osoba zachowuje się zabawnie lub dziwnie pod wpływem hipnozy, musiała najpierw wyrazić na to zgodę. Zawsze masz pełną kontrolę w trakcie hipnozy!

Czy można zrobić krzywdę hipnozą?

Ważne jest, by pracować z osobą której możesz zaufać i która ma odpowiednie kwalifikacje.

Hipnoza profesjonalna nie ma nic wspólnego z wiedzą ezoteryczną: czakry, egzorcyzmy, duchy i opętania... Jej użycie nie wymaga nadprzyrodzonych zdolności - dlatego jeżeli hipnotyzer tłumaczy Ci hipnozę (lub w ogóle tego nie robi!) w sposób tajemniczy i niezrozumiały, może to świadczyć o jego brakach w wiedzy i niejasnych intencjach.