NLP

Programowanie NLP: wywiad z osobą, która potrafi wpływać na emocje

Jakub Bania 13 czerwca 2017

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się nim z innymi!


Przeprowadziłem wywiad z moim znajomym – Darkiem Kozakiewiczem, który jest masterem NLP i hipnoterapeutą.

Darek na co dzień pracuje w Poznaniu, zajmuje się terapeutyczną zmianą: pomagając ludziom pokonać swoje ograniczenia i pozbyć się emocji i nawyków.

Zadałem mu najważniejsze pytania, odpowiedział mi na moje wątpliwości i sprecyzował czym tak naprawdę jest NLP.

Bezpośrednie i szybkie pytanie na sam początek, czy za pomocą NLP mogę wpływać na innych?

Warto zaznaczyć, że każdy i tak wpływa na ludzi, nie da się tego nie robić. Podczas zwykłej rozmowy, powstają w nas emocje, które udzielają się drugiej osobie i na nią wpływają. Wywieramy wpływ na siebie i na innych nieprzerwanie, ale przypadkowo, wywołując przypadkowe rezultaty i często negatywne stany emocjonalne (np. zamartwianie się).  

NLP jest tak skonstruowane, że dzięki jego użyciu, jesteśmy w stanie wpływać na siebie i innych nie w sposób przypadkowy, ale celowy. Daje nam to możliwość ukierunkowanego działania na dany problem i szybkiego jego rozwiązania.

Czy NLP zostało stworzone jako technika wywierania wpływu na innych?

Oczywiście, że nie. Jeśli chodzi o samo NLP, jest ono nastawione na praktyczne zastosowanie w codziennym życiu – na samym początku było ono używane jako techniki terapeutyczne, przede wszystkim, by rozwiązywać własne problemy, blokady i ograniczenia.

Wszyscy z nas mają w sobie rzeczy, które chcielibyśmy zmienić: pozbyć się złych nawyków lub pokonać silne i trudne emocje. Co każdy z nas mógłby zyskać dzięki pracy z NLP ?

Programowanie neurolingwistyczne to konkretne techniki i narzędzia, by poradzić sobie z masą rzeczy. Dużą jego częścią jest hipnoza, czyli metoda komunikacji z umysłem podświadomym, odpowiadającym za zmianę. Dzięki temu można przepracować emocje, nawyki, można zrobić całą terapię za pomocą tych narzędzi – gdziekolwiek na świecie, jeśli jest terapeuta, który jest skuteczny, na 100% wykorzystuje elementy NLP, tylko czasami nie nazywa tego w ten sposób. Jest tak, bo nawet jeśli nie byłoby to narzędziem NLP, to jeśli okazuje się praktyczne i skuteczne, to szybko wejdzie do NLP.

NLP, hipnoza, trans, techniki wpływu – są to słowa, które wywołują dużo nieścisłości. Jak wytłumaczyłbyś osobie, która nigdy nie słyszała o żadnym z nich, czym są techniki NLP?

Techniki NLP są zbiorem praktycznych i sprawdzonych narzędzi pochodzących z wszystkich możliwych źródeł, które przyśpieszają doskonalenie w danej dziedzinie oraz pokonywanie swoich blokad i ograniczeń.

Jak w takim razie wygląda typowa sesja lub spotkanie z programowaniem neurolingwistycznym?

W praktyce wygląda to jak każda inna sesja terapeutyczna, jest konkretna droga, ustalenie celu, analizowanie obecnego stanu i szukanie opcji rozwiązania. Do każdego kroku stosowane są odpowiednie narzędzia: nie jest to tylko wyciskanie na siłę pomysłów, ale podkręca się kreatywność i sięga dużo głębiej, dzięki czemu praca jest dużo łatwiejsza i szybsza.

A co na to wszystko nauka i psychologia?

NLP ma na tyle praktyczny charakter, że wszystko można przetestować od razu: można by wziąć każde narzędzie NLP i sprawdzić, czy działa – sztywna nauka lubi mieć testy, badania, statystyki… ciężko jest zbadać całą dziedzinę i stwierdzić, czy działa, ponieważ jest ona bardzo rozbudowana. Każde dążenie do doskonałości to NLP – uzyskiwanie dobrych wyników w dowolnym przedsięwzięciu.

Na studiach psychologicznych wspominają o programowaniu neurolingwistycznym w dość okrojonym znaczeniu. Co warto wspomnieć, to, że pierwsi uczniowie założycieli NLP byli wpływowymi osobami nauki, o których słyszą studenci: np. Robert Dilts, odpowiedzialny za pojęcie poziomów neurologicznych.

Brzmi ciekawie. Czy mógłbyś podać przykład techniki NLP dla czytelników mojego bloga? Taki, który każdy może zastosować i zobaczyć efekty natychmiast.

Jasne. Są tysiące technik, które można zastosować natychmiast, prosta i ciekawa jest technika na zmianę stanu emocjonalnego.

Najpierw należy wybrać, jaki chcemy mieć stan emocjonalny, jak chcemy się czuć. Potem, pracuje się krok po kroku według prostego schematu.

Pobierz opis techniki NLP na zmianę stanu emocjonalnego, klikając w link poniżej:  

Jacy ludzie korzystają z NLP? Kto tego tak naprawdę używa?

Z NLP najprawdopodobniej korzysta każdy, kto jest w czymś dobry, ale nie wszyscy o tym wiedzą. Każdy korzysta z różnych „technik” wpływając nieświadomie na siebie lub innych . Na przykład, większość ludzi nieświadomie wywołuje negatywne stany emocjonalne u siebie i innych, nieświadomie wyobraża sobie jakieś negatywne wydarzenie lub sytuację (której tak naprawdę nie ma i jest mała szansa, że będzie), a potem poświęcając jej energię, zaczyna się martwić i stresować tą sytuacją, pozwalając jej wpływać na swoje emocje.

Każdy z nas ma to narzędzie i je stosuje, tworząc wizualizacje w swoim umyśle. Nieświadomie, ludzie używają go w sposób szkodliwy dla siebie i innych. NLP znalazło ten mechanizm, sprecyzowało go i dało możliwość wykorzystania tego samego schematu zachowania ale aby wywołać w sobie pozytywne emocje.

Ponadto, z NLP korzysta bardzo wiele terapeutów, używają go marketingowcy, mówcy publiczni – jestem pewien, że większość światowej sławy mówców i Ci najlepsi w Polsce mają duże umiejętności w tej dziedzinie.

Nie ma jednej zasady, kto by się mógł tego uczyć: przeważnie, ludzie trafiają na NLP, by rozwiązać swój problem lub by stać się w czymś lepszym.

Gdzie warto się szkolić i uczyć NLP? Po czym poznać dobrego trenera NLP?

Sugeruję, by uczyć się od osób, które uczyły się u twórców NLP, mających tytuł certyfikowanego trenera NLP – takie osoby na pewno wiedzą najwięcej.

(Jako trenera NLP, obydwoje szczerze możemy polecić Sławomira Rak – i jego akademię NLP  zajmującą się szkoleniami  – Sławek jest kompetentną osobą, jest znajomym hipnoterapeutą, który pracuje z głęboką zmianą osobistą i wiem, że może Ci przekazać kawał dobrej wiedzy!)

Darek, do czego Ty sam używasz NLP? Co mogłeś dzięki temu osiągnąć / pokonać w swoim życiu?

Używam technik programowania do zarządzania swoimi stanami emocjonalnymi, by pokonać stres i zwiększyć pewność siebie, do rozbudowywania samoświadomości. NLP wykorzystuję też przy różnego rodzaju terapiach, coachingach i również hipnoterapii. Na co dzień, używam modelowania, by przyśpieszyć moje dążenie do doskonałości w niektórych dziedzinach: od poważnych jak terapia i pomoc innym, do trywialnych jak hobby i pomniejsze umiejętności.

Jest taka sztuczka barowa, gdzie kładziesz podkładkę pod piwo na krawędzi baru i uderzasz w wierzchnią jej część. Podkładka musi zrobić obrót i łapiesz ją w powietrzu – mój znajomy zrobił to 5 razy z rzędu. Nie ważne jak bardzo próbowałem, nie wychodziło mi to. Zacząłem modelować jego zachowanie, poobserwowałem go przez chwilę, a potem zrobiłem tą sztuczkę 11 razy z rzędu!

Również, grając w kręgle, modelowałem wszystkich dobrych dookoła – zaczynając bardzo słabo, kończąc ze świetnym wynikiem!

Jak reagują na Ciebie Twoi znajomi, wiedząc, że jesteś kimś, kto wie jak wpływać na emocje?

Kiedy pracowałem w korporacji, nie przyznawałem się do NLP – do tego stopnia ludzie się na to krzywo patrzyli. Mimo iż w firmie funkcjonowało słowo coachingu, to opinię o tym były bardzo negatywne. Nawet gdy nie starałem się nic robić – nie stosowałem na co dzień coachingu, to było mi to zarzucane; dopatrywano się w całym moim zachowaniu różnych technik. Oczywiście, była to kwestia środowiska – nie było to dla mnie dobre miejsce.

Teraz gdy jestem wśród znajomych, którzy znają i używają programowania neurolingwistycznego, jest to dla nas zupełnie naturalne i nikt o tym nawet nie wspomina.

Czy jest coś, co chciałbyś powiedzieć wszystkim tym, których ciekawi temat, ale mają obawy przed stosowaniem NLP?

Obawy przed NLP wynikają tylko z tego, że ktoś nie wie co to jest naprawdę. Tak czy inaczej, wiele z tych osób już stosuje te techniki, tylko nie jest tego świadoma.

Człowiek jest tak skonstruowany, że podczas komunikacji wywieramy na siebie wpływ.

Można to wykorzystać świadomie i zmieniać swoje życie, stawać się lepszą osobą i pomagać innym wokół nas.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się nim z innymi!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *